Poradnik eksperta

Data: 05.12.2013 Autor: Magdalena Słomczewska – Klimiuk, Sodexo Benefits and Rewards Services

Dwie trzecie pracodawców motywuje na święta

Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services, Święta Bożego Narodzenia to dla 64% firm okazja do dodatkowej motywacji pracowników. Co w tym roku pracownicy znajdą pod firmową choinką?
Wigilia i prezenty, a domowy budżet

Wspólne świętowanie Bożego Narodzenia już na stałe wpisało się w kulturę organizacyjną większości firm w Polsce i jest praktykowane zarówno przez polskie, jak i międzynarodowe, prywatne i państwowe przedsiębiorstwa, bez względu na ich wielkość. 15-letnie doświadczenie Sodexo Benefits and Rewards Services na polskim rynku pokazuje, iż pracodawcy inwestują w prezenty praktyczne, które są dopasowane do realnych potrzeb pracowników i do ich aktualnej sytuacji życiowej. Jest to szczególnie istotne w kontekście świątecznych wydatków. Najnowsze badanie firmy Deloitte „Zakupy Świąteczne 2013” pokazuje, że Polacy na tegoroczne święta planują wydać około 1126 zł, czyli o 5% więcej niż przed rokiem i z reguły będą to pieniądze z ich własnych oszczędności. Zostaną one przeznaczone głównie na jedzenie i prezenty – przede wszystkim książki, kosmetyki i perfumy.

Dziś łatwo być Świętym Mikołajem!

Firmy, które chcą obdarować swoich pracowników, powinny wziąć pod uwagę ich indywidualne potrzeby i wybrać upominki, które sprawią im radość. Dlatego z roku na rok rośnie popularność rozwiązań umożliwiających obdarowanej osobie finalny wybór prezentu, takich jak na przykład Kupony i Karty Podarunkowe lub zestawy prezentowe Vivabox.

Kupony Podarunkowe Sodexo to sprawdzony przepis na udane święta – są akceptowane w sieci ponad 50 000 punktów handlowych i usługowych w całej Polsce obejmujących m.in. hipermarkety, sklepy spożywcze, odzieżowe, z artykułami dla dzieci, obuwnicze, jubilerów czy RTV-AGD. Dzięki rabatom sięgającym do 50% dołączanym do Kuponów pracownicy mogą zaoszczędzić w sumie aż 1430 zł. Dodatkowo aż 79% Klientów Kuponów Podarunkowych było w 2012 roku zadowolonych z dołączonej do nich oferty promocji. Wygodę wyszukiwania punktów akceptujących oraz ofert specjalnych zapewnia nowa strona internetowa www.DlaCiebie.sodexo.pl

Ponadto Kupony Podarunkowe finansowane z ZFŚS nie zwiększają podstawy wymiaru składek ZUS, a finansowane ze środków obrotowych to dla zakładu pracy koszt uzyskania przychodu. Ich zakup nie powoduje obowiązku podatkowego w rozumieniu przepisów Ustawy o podatku VAT.

Na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia Sodexo przygotowało limitowaną bożonarodzeniową Kartę Podarunkową, która łączy w sobie magię świątecznego prezentu, swobodę wyboru i pakiet PromoStrefa Sodexo, który zapewnia dostęp do atrakcyjnych rabatów i ofert specjalnych w prawie 5000 punktów oferujących promocje. Z Karty Podarunkowej Sodexo można skorzystać we wszystkich punktach, w których akceptowane są karty VISA, zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także w Internecie. Za pośrednictwem strony www.DlaCiebie.sodexo.pl można sprawdzić saldo Karty i historię transakcji, a także wyszukać najnowsze promocje. Warto podkreślić, że Karta Podarunkowa finansowana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jako świadczenie pieniężne jest zwolniona z podatku dochodowego do kwoty 380 zł na pracownika w roku podatkowym, a opłaty związane z zakupem, zasileniem i obsługą Karty podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

Gorączka świątecznych promocji

W tegorocznym pakiecie promocji PromoStrefa Sodexo zarówno Kuponowi Podarunkowemu jak i Karcie Podarunkowej towarzyszą między innymi takie oferty specjalne jak:

  • 7% rabatu w hipermarketach CARREFOUR i supermarketach CARREFOUR MARKET;
  • 10 groszy rabatu na każdy litr paliwa na stacjach STATOIL;
  • 20% rabatu w sklepach KAPPAHL;
  • 20% rabatu na odzież męską w sklepach BYTOM;
  • 15% rabatu na okulary korekcyjne w salonach optycznych VISION EXPRESS;
  • 25% rabatu na jeden dowolnie wybrany produkt w sklepach C&A;
  • 35% rabatu na jeden wybrany kosmetyk z bogatej oferty YVES ROCHER;
  • Karty Podarunkowe MEDIA MARKT o wartość 10, 30 i 50 złotych za zakup produktów takich marek jak: OK, KOENIC, EASY, PEAQ odpowiednio za minimum 100, 300 i 500 złotych;
  • Rabaty w sieci SMYK – 15, 25 i 50 złotych przy zakupach za minimum 100, 150 i 300 złotych.

Dodatkowo Bank CITI HANDLOWY, posiadaczom Kuponu Podarunkowego, oferuje pożyczkę gotówkową z prowizją 0%. Szczegóły ofert specjalnych oraz listy punktów honorujących promocje dostępne są na stronie internetowej www.DlaCiebie.sodexo.pl

Vivabox – więcej niż paczka

Według badań paczki świąteczne wręcza w ciągu roku niemal 50% firm. Część z nich znajdzie się pod tegoroczną choinką. Ważne, by był to elegancki zestaw prezentowy, który pozwoli obdarowanej osobie wybrać pożądany prezent z bogatej gamy dostępnych, gotowych propozycji. Takie właśnie zadanie spełniają Zestawy Prezentowe Vivabox, w których znajduje się ponad 650 różnych produktów i usług – od zabiegów SPA, przez kolacje w ekskluzywnych restauracjach, po perfumy czy galanterię skórzaną.

Tradycja wręczania podarunków z okazji Świąt Bożego Narodzenia na stałe wpisała się do kalendarza wielu firm. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany upominek to taki, który pozwoli pracownikowi na elastyczny wybór finalnego prezentu, adekwatnie do aktualnych oczekiwań czy sytuacji życiowej zatrudnionego. Prezent uwzględniający różnorodność pracowników, a więc taki o jak najszerszej możliwości jego wykorzystania, będzie najskuteczniej motywującym upominkiem.